02 january 2019 Godzina: 11:44
Obecnie na rynku krążą dwa poglądy na to, czym jest „CIEPŁY MONTAŻ” okien.
Część osób uważa, że jest to taki montaż, w którym da się wyszczególnić trzy warstwy uszczelnień – zewnętrzną, paroprzepuszczalną i wodoodporną. Zatem druga część osób twierdzi iż jest to montaż, w którym oprócz trzech warstw uszczelnień, okno jest dodatkowo zamontowane poza obrysem ościeża muru konstrukcyjnego w warstwie ocieplenia budynku.
Według Nas, kwestia „ciepłego montażu” jest bezprzedmiotowa, gdyż z punktu widzenia przenikalności cieplnej połączenia okna z murem nie ma większego znaczenia, czy okno jest montowane w licu muru, czy w warstwie ocieplenia oraz czy wykonano tylko warstwę uszczelnienia termoizolacyjnego, czy też dodatkowo warstwę zewnętrzną i wewnętrzną. Pozycja okna oraz uszczelnienie nie wpływają znacząco na wartość współczynnika przenikania ciepła w połączeniu okna z murem. DLACZEGO? Ponieważ czynnikiem decydującym jest opór cieplny, zależny od wartości współczynnika przewodności cieplnej termoizolacyjnego materiału uszczelniającego, najczęściej pianki PUR oraz grubość warstwy termoizolacji wokół okna.
Nie można jednak pomijać warstw uszczelnienia zewnętrznego i wewnętrznego, ponieważ są one koniecznie do uzyskania stabilnej trwałości efektu termoizolacyjnego, inaczej z czasem okna uszczelnione jedynie pianką PUR są narażone na niepowodzenie.
Podsumowując, „ciepły montaż” to pojęcie abstrakcyjne. Istnieją tylko dwa rodzaje montażu okien – prawidłowy i nieprawidłowy! Prawidłowy zapewnia trwałą i odpowiednio wysoką wartość współczynnika przenikania ciepła w połączeniu okna z murem, jest szczelny na przenikanie powietrza i wodoszczelny oraz musi się składać z trzech warstw: zewnętrznej – paroprzepuszczalnej i wodoodpornej, środkowej – termoizolacyjnej oraz wewnętrznej – paroizolacyjnej. Pożądany rezultat zostanie uzyskany tylko i wyłącznie pod warunkiem staranności wykonania.